Výzvy

 • Základní výzva
  je určena pro všechny, kteří si chtějí postavit robota ze stavebnice, pomocí programu ovládat jeho funkce, a nakonec si s ostatními zasoutěžit o zajímavé ceny.
  K dispozici bude jedna z typizovaných stavebnic pásového nebo kolového podvozku robota, kterou je možno složit podle návodu v poměrně krátkém čase, doplnit vhodná čidla, a pak již jen takto vytvořeného robota ovládat přes počítač. V letošním ročníku budeme stavět především zápasnické roboty Zumo.
 • Hardwarová výzva
  je určena pro ty, které více zajímá stavba samotného robota, kteří se cítí lépe, když v ruce drží šroubovák než klávesnici. Vzhledem k nárokům na stavbu robota je tato výzva určena spíše pro starší účastníky (cca od 15 let), kteří jsou schopni samostatnější mechanické práce.
  K dispozici bude hromada „šrotu“, obsahující materiál, ze kterého lze vyrobit kolečka, podvozky, pevné i pohyblivé díly jednoduchých robotů. Samozřejmou součástí bude platforma Arduino, která to bude celé ovládat.
  Navržený hardware pro tuto výzvu: Arduino Uno, řadič motorů, motorek s převodovkou, ultrazvukové čidlo a mikrospínače na nárazníky; jako šasi bude použito například krabičky od CD spindlu, kolečka z libovolného zařízení, která jsou vhodného rozměru, alternativa např. Merkur apod.
 • Softwarová výzva
  je určena pro ty, které stavba robota nezajímá a chtějí si pouze hrát s jeho programováním. K dispozici bude postavený robot z typizované stavebnice pásového nebo kolového podvozku robota. Ten pak již bude možnéovládat přes počítač.
 • Výzva „vlastní robot“
  je určena pro ty, kteří si chtějí robota odnést po skončení soustředění domů, chtějí poradit s výběrem součástí k nákupu a robota si smontovat a naprogramovat během soustředění.
  Tato výzva předpokládá, že účastník si základní potřebné díly nakoupí sám předem (ke správnému výběru dostane různá doporučení a rady na schůzce, která bude v dostatečném předstihu) a během soustředění si pod kvalifikovaným dozorem robota sestaví a bude moci dále programovat. Drobný spojovací a montážní materiál bude k dispozici.
  Jako hardware je možno použít v podstatě libovolnou kombinaci podvozku a mikrokontroleru Arduino, kterou si účastník přinese. Pokud zatím nic takového nemáte a chtěli byste pradit s výběrem nebo přímo zařídit nákup, napište nám co nejdříve, budeme dělat hromadnou objednávku některých standardních dílů, díky čemuž můžete i ušetřit.

Soutěž

Pro účastníky bude opět připravena soutěž o hodnotné ceny. Každá skupina, která se zúčastní soustředění (předpokládáme, že se bude pracovat ve skupinkách 2-3 účastníků), bude na závěr soustředění předvádět svoje výsledky – jak vypadá jejich robot a co dokáže. Odborná porota pak vybere nejlepší skupinu, případně jednotlivce a ocení je zajímavými cenami.

Přesné podmínky soutěže budou k dispozici později.